Koncert „Serce za serce”

Serce za serce

Koncert „Serce za serce”

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wystąpi podczas tegorocznego koncertu „Serce za serce”, organizowanego już po raz 25. przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi. Podczas dorocznych koncertów Fundacja dziękuje swym darczyńcom i partnerom.

Uroczystość odbędzie się 19 listopada w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu – podała FRK po wtorkowym posiedzeniu Rady Fundacji.

Serce za serce

Podczas jubileuszowej gali „Serce za serce” artyści ze „Śląska” wystąpią ze specjalnym programem, złożonym nie tylko z pieśni i tańców ludowych – z których słynie ten zespół – ale też z własnych interpretacji utworów muzyki rozrywkowej m.in. z repertuaru Blues Brothers, Franka Sinatry, Karela Gotta, czy Ewy Bem.

Gościnnie podczas koncertu „Serce za serce” wystąpią: wokalista jazzowy i musicalowy Marcin Jajkiewicz oraz Bernard Krawczyk – aktor związany z Teatrem Śląskim w Katowicach i Teatrem Zagłębia w Sosnowcu.

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii została założona w 1991 r. z inicjatywy i pod kierunkiem prof. Religi. Jej celem jest doskonalenie metod leczenia serca. Realizuje prace badawcze w trzech głównych kierunkach: mechaniczne protezy serca dla dzieci i dorosłych, urządzenia zrobotyzowane dla kardiochirurgii oraz wykorzystanie inżynierii tkankowej w terapii serca.

Jak podkreślają przedstawiciele Fundacji, rozwój projektów badawczych nie byłby możliwy bez wsparcia osób, firm i instytucji. Właśnie dla nich od 1992 r. organizowany jest koncert „Serce za serce”. Podczas gali wręczane są wyróżnienia dla osób i instytucji, które szczególnie zasłużyły się dla FRK.

W tym roku nagrodę 25-lecia FRK w kategorii „Partner” otrzymają: Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu i dyrektor tego ośrodka prof. Marian Zembala, samorząd Zabrza i prezydent tego miasta Małgorzata Mańka-Szulik, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, zespół „Śląsk” oraz Wojska Lotnicze Sił Powietrznych RP.

Podobnie jak w poprzednich latach przedstawiciele FRK nagrodzą także swych sponsorów oraz wręczą statuetki „Przyjaciel Fundacji”. Te ostatnie otrzymają m.in. Dom Muzyki i Tańca, Górnośląskie Centrum Rehabilitacji „Repty” w Tarnowskich Górach oraz katowicki oddział TVP.

Istniejący od 1953 r. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny jest uważany za jednego z ambasadorów polskiej kultury na świecie. To liczący ponad 100 osób skład artystyczny – chór, balet i orkiestra. W swojej historii zespół dał ok. 8 tys. koncertów dla ponad 25 milionów widzów w 44 krajach.

W minionych edycjach gwiazdami koncertów „Serce za serce” byli m.in. Placido Domingo, Jose Carreras, Montserrat Caballe, June Anderson, Michel Legrand, Chris de Burgh i Gheorghe Zamfir. W ostatnich latach galę uświetnili m.in. argentyński gitarzysta Eduardo Falu, Michał Bajor i Marek Torzewski.

[źródło: onet.pl]

Apartamenty Zabrze gorąco polecają koncert Serce za serce i zapraszają gości i artystów do spędzenia noclegu w apartamentach „Kowalska 14”  i „Mehoffera 1” nieopodal Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.