Beethoven Industrialnie

Beethoven Industrialnie

BEETHOVEN INDUSTRIALNIE KONCERT FINAŁOWY

IV Międzynarodowy Festiwal im. K. Pendereckiego Koncert Finałowy Beethoven Industrialnie odbędzie się przy Szybie Carnall Sztolni Królowa Luiza Zabrze, ul. Wolności 412  o godz 19:00, 25 września. (Apartamenty Zabrze zapraszają na to wydarzenie)

Festiwal po raz kolejny wychodzi spod ziemi, tym razem, po raz pierwszy w historii festiwalu, do strefy naziemnej Sztolni Królowej Luizy. 25 września usłyszymy prawdziwy przebój muzyki klasycznej VII Symfonię Ludwiga van Beethovena oraz napisany z okazji 200. rocznicy wiedeńskiego Musikverein.

O koncercie

Czwarta edycja Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego zachwyci, zaskoczy, skłoni do refleksji stanie się niezapomnianym muzycznym przeżyciem dla swych stałych słuchaczy, z pewnością też zyska wielu nowych. Sensacyjnie zapowiada się planowana na 22 września premierowa prezentacja dzieła szczególnie wyczekiwanego, owianego legendą i co zdumiewające nie wystawionego dotąd w Polsce (mimo znaczącej światowej recepcji i mnogości świetnych realizacji, ostatnio także filmowej). Beethoven Industrialnie
Zamykając oczy tego wieczoru otworzą się Państwo na wrażenia zarówno słuchowe i smakowe. 25 września muzyka Patrona zabrzmi raz jeszcze, tym razem pod jego batutą podczas finałowego koncertu Dnia Czwartego, w strefie naziemnej Sztolni Królowej Luizy na koncercie open-air.

Wykonawcy i utwory

Para prześwietnych solistów Julian Rachlin i Sarah McElravy zagrają z orkiestrą Sinfonietta Cracovia Koncert podwójny na skrzypce, altówkę i orkiestrę, utwór nowy (2012), ale już święcący tryumfy na światowych estradach. Okazję do jego zamówienia i premiery stworzył jubileusz dwusetlecia wiedeńskiego Musikverein. Wiedeńskie konteksty obecne będą także w arcydziełach muzycznego tytana Ludwiga van Beethovena. To pełna patosu uwertura koncertowa Egmont fragment muzyki skomponowanej do dramatu Goethego, oraz VII Symfonia.
Utwór ten należał zawsze do na najżywiej komentowanych pisano więc o apoteozie tańca”, hołdzie wobec żywiołów natury, szukano nawiązań do wielkich dzieł literaty, do inspiracji antycznych… Symfonia nie ujawnia wprost swej tajemnicy lecz zawsze zachwyca i wzrusza siłą uczuć żywiołowej, nieokiełznanej radości części skrajnych oraz głęboką nostalgią elegijnego Allegretta, za które jest kochane szczególnie. Zapraszamy na finał festiwalu Beethoven open-air pod batutą Maestro Pendereckiego w postindustrialnej scenerii Sztolni Królowa Luiza. Tego wieczoru nie może tam Państwa zabraknąć!

Wykonawcy

dyryguje Krzysztof Penderecki
WYKONAWCY:
Krzysztof Penderecki dyrygent
Julian Rachlin altówka
Sarah McElravy skrzypce

Sinfonietta Cracovia
PROGRAM:
Ludwig van Beethoven Uwertura Egmont”
Ludwig van Beethoven VII Symfonia A-dur, op. 92
Krzysztof Penderecki Koncert podwójny na skrzypce, altówkę i orkiestrę

[Źródło: zabrze.naszemiasto.pl]