ArtJarmark Nikiszowiec

ArtJarmark Nikiszowiec

Apartamenty Zabrze zapraszają na ArtJarmark Nikiszowiec do Katowic. Około stu wytwórców rzemiosła artystycznego, kilkunastu artystów z regionu, muzyka na żywo oraz liczne warsztaty, gry i zabawy – to wszystko 10 lipca czeka na odwiedzających nikiszowiecki rynek podczas tegorocznej odsłony odbywającego się w ramach Art Naif Festiwalu w ramach którego odbędzie się ArtJarmark Nikiszowiec.

ArtJarmark Nikiszowiec

Rzemiosło artystyczne.

W niedzielne popołudnie (od 13.30) na Nikiszowcu będzie dominować rzemiosło artystyczne. To idealna okazja dla osób, które gustują w przedmiotach i rzeczach nieprzeciętnych – na ArtJarmarku pojawi się okazja, żeby kupić dekoracje do domu, unikatowe zabawki, których nie znajdziemy w zwykłych sklepach dla dzieci, ubrania o oryginalnych krojach oraz biżuterię.

Program artystyczny

Program artystyczny ArtJarmark Nikiszowiec będzie nawiązywał do motywu przewodniego togorocznej edycji Art Naif Festiwalu, jakim jest Hiszpania. Artysta Jarosław Kassner przygotował wiele atrakcji, wśród których każdy odwiedzający z pewnością znajdzie coś dla siebie. Oprócz wspólnego montażu instalacji „Yjzel na miarę naszych czasów…”, będzie można wziąć udział w happeningu kulinarnym i zabawie interakcyjnej „Ślonsko-katalońska corrida”. Dla najmłodszych zaplanowany jest spektakl realizowany przez Fabrykę Kultury „Jaś i Małgosia”. Na młodych artystów czekać będą również warsztaty plastyczne, a pod arkadami spotkać będzie niejednego artystę, którzy także będą wystawiać swoje dzieła.

Tradycyjnie nie zabraknie muzycznej oprawy ArtJarmark Nikiszowiec. W tym roku dominować będzie klimat gitarowego stylu finger style, a wydarzenie zakończy uliczne jam session. Do artystów, których usłyszymy w Nikiszowcu należą: Tomasz Mucha – MuchaViolin, Marek Makaron Motyka – Fingerstyle guitar, Marcin Bożek – Freakbass i Tomasz Bienek – Naifguitar and electronics.

Zabawy konkursy

Wszyscy będą mogli wziąć udział w tradycyjnych zabawach podwórkowych, zmierzyć się w konkursach zręcznościowych i dotyczących śląskich zwyczajów. W związku z niezwykłym charakterem miejsca, w którym będziemy się znajdować, o godzinie 15.00 po Nikiszowcu, tej wyjątkowej dzielnicy, oprowadzi przewodnik i opowie co nieco o jej historii. Zbiórka pod kościołem przy makiecie dzielnicy.

Kawa, herbata i dodatkowe atrakcje

Tradycję Nikiszowca przybliżą także lokalne kawiarnie. Śląski kołocz (i nie tylko) znajdziemy w Cafe Byfyj. Po drugiej stronie rynku Cafe Zillmann także zapewni pyszne ciasto, a Kawiarnia na kołach aromatyczną kawę.

Specjalnie na okazję ArtJarmark Nikiszowiec, Dział Etnologii Miasta – Oddział Muzeum Historii Katowic przy ulicy Rymarskiej 4, będzie otwarty dla zwiedzających w godzinach 12.00-18.00.

ArtJarmark tradycyjnie towarzyszy Art Naif Festiwalowi, Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuki Naiwnej, który od dziewięciu lat w letnich miesiącach odbywa się w katowickiej Galerii Szyb Wilson. Jest to największa w Europie wystawa prac artystów naiwnych, w tym roku można na niej zobaczyć prace ponad 300 artystów z 40 krajów. Festiwal potrwa do 19 sierpnia, więcej informacji na www.artnaiffestiwal.pl

ArtJarmark
10 lipca
godz. 13.30-18.30
Katowice-Nikiszowiec
www.artnaiffestiwal.pl

Program:
14.00 – Montaż instalacji „Yjzel na miarę naszych czasów…”
14.30 – Muzyka na żywo
15.00 – Ślonsko-katalońska corrida – zabawa interakcyjna
15.30 -Muzyka na żywo
16.00 – Happening kulinarny
16.30 – „Jaś i Malgosia” spektakl teatralny Fabryki Kultury
17.30 – Muzyka na żywo – street jam session

Więcej: www.artnaiffestiwal.pl

Do zobaczenia!